A gyulladások időről időre megjelennek a szervezetben,
amikor egy természetes immunválasz alakul ki valamilyen kórokozóval szemben. A szervezet védőmechanizmusa bekapcsol, így gyulladáscsökkentő anyagok és ellenanyagok termelődnek, amik célja a veszélyt jelentő kórokozók elpusztítása. A gyulladásos folyamat igen sokrétű, az immunsejtek más-más feladatot látnak el, mint a kórokozó elhárítása, az elhalt sejtek eltávolítása, vagy az antitestek létrehozása.
A kialakuló gyulladás, vagyis immunválasz a szervezet javát szolgálja, de bizonyos esetekben károsíthatja az egészséget, például az autoimmun megbetegedések során, amikor téves immunválasz alakul ki és a szervezet a saját sejtjeit pusztítja el.
Miből ismerheti fel, hogy gyulladás van a szervezetében?
A szervezetben kialakuló gyulladásokra figyelmeztető jel lehet a tartós láz, az érintett területen kialakuló duzzanat, vagy fájdalom. A rejtett gyulladások felismerésének módja lehet a laboratóriumi vérvizsgálat is, ami kimutatja, hogy a szervezet épp küzd valamilyen kórokozóval. A vérvizsgálat kimutatja, hogy valamivel küzd a szervezet, a pontos diagnózis felállításához, azonban további vizsgálatokra van szükség. Előfordulhat ugyanis, hogy a gyulladás nem jár semmilyen tünettel, azonban idővel rombolja az egészséget és krónikus megbetegedések kialakulásához vezethet. Az ilyen gyulladások megtámadhatják az ízületeket, a szöveteket, artériákat, szerveket.
Gyulladás következtében kialakuló betegség lehet például a 2-es típusú diabétesz, szív-és érrendszeri megbetegedések, stroke, krónikus tüdőbetegségek, reuma, bélbetegségek. Ezek a beteg mindennapi életét és életminőségét negatívan befolyásolják, ezért rendkívül fontos a prevenció.
A gyulladásos megbetegedések okai különbözőek lehetnek, lássunk néhány példát:
- bizonyos ételek, melyeket a szervezet képtelen a megfelelő módon feldolgozni, vagy megemészteni. Legjellemzőbbek a tej, tojás, glutén, laktóz, szója, ízfokozók stb.
- olyan fertőzések vagy sérülések, melyek gyulladást generálnak, következtében az immunrendszer sejtjei a gyulladással kénytelenek megküzdeni, így a valós betegséggel szemben nem tud védekezni
- a túlzott, vagy hosszan fennálló stresszhatások következménye, hogy a szervezetben megnövekszik a stresszhormon, vagyis kortizolszint, ami akut gyulladás kialakulásához vezet, ez a későbbiekben krónikus gyulladáshoz vezet
- amikor a szervezet a saját sejtjeit és szöveteit veszélyesnek titulálja, és azok ellen kezd védekezni, az gyulladást eredményez, amiből később krónikus gyulladás is kialakulhat
- a bélflóra egyensúlyának felborulása miatt bélgyulladások alakulhatnak ki
- az emberi élet során számos mérgező anyaggal találkozik a szervezet, amik általában zsírban oldódóak és elraktározódnak a zsírsejtekben, ezek pedig elősegítik a krónikus gyulladások kialakulását.
A krónikus gyulladások tünetei szerteágazóak lehetnek: emésztőrendszeri panaszok, mint a görcsös, gyomorfájdalom, hasmenés, székrekedés, puffadás. Kialakulhatnak a mentális egészséggel kapcsolatos tünetek, mint a szorongás, depresszió, hangulatingadozás, vagy akár koncentrációs zavar, fáradékonyság, indokolatlanul fellépő ingerlékenység, feszültség. Ezekhez társulhatnak bőrproblémák, hajhullás vagy hízás is.
Egészséges táplálkozással a gyulladások ellen
A gyulladások hosszú távú jelenléte komoly egészségügyi problémákhoz is vezethetnek. A tünetek megjelenése mindenképp arra mutat, hogy orvoshoz kell fordulni, hiszen egy alapos kivizsgálás során diagnosztizálhatók, megszüntethetőek, ezáltal pedig a komoly betegségek megelőzhetők.
Ha nem jelentkeznek tünetek, a krónikus vagy daganatos megbetegedések megelőzése, korai felismerése érdekében fontos a prevenció, vagyis a szűréseken való részvétel.
A gyulladások kezelésében, legyőzésében, gyógyszerek mellett nagyon fontos a megfelelő étrend kialakítása, a természetes gyulladáscsökkentő hatású tápanyagokat tartalmazó ételek fogyasztása. Érdemes sok, főleg zöld levelű zöldséget enni, mint a káposzta, brokkoli, kelbimbó, spenót, kelkáposzta, fogyasztani gyümölcsöket, omega3-ban gazdag ételeket, magvakat (mint a dió, pisztácia, mandula), hüvelyeseket, illetve hidegen préselt, finomítatlan olajat, olíva olajat használni. Az étrend mellett jótékony hatásai vannak a sportnak is. Nem szükséges magas intenzitású mozgásformákat választani, elegendő napi 30 perc aktív mozgás, már az is nagyon sokat segíthet a gyulladások csökkentésében. A megfelelő táplálkozás mellett érdemes olyan étrendkiegészítőket választani, amik segítenek a bélflóra egyensúlyának fenntartásában, illetve segítenek csökkenteni a gyulladást.
A hagyományos gyógyászatban évszázadok óta használják a fűszereket, mint gyulladáscsökkentőket, ilyenek a gyömbér, a fahéj, vagy a kurkumin is. Nem szabad megfeledkezni a méregtelenítés fontosságáról sem, hiszen számos gyulladás toxikus eredetű, amikor valamilyen méreganyag negatív hatásainak eredménye a megbetegedés.
Ízületi gyulladással küzd? Mi segíthetünk, hiszen a Tenmag Ízületi Csomag forte 3 olyan terméket is tartalmaz, amely segít megszabadulni a gyulladástól, a gyulladás okozta fájdalomtól és kellemetlen tüneteitől. Ha szeretne bővebben olvasni erről, nézze meg korábbi bejegyzésünket a témában.